Academic Affairs

Gideon Hawley Awards

2018

  • Stephanie Nichols (Mathematics)
    Arlington (Va.) Public Schools
    Nominated by Sophie Huther ‘21

2017

  • Mark William Potter (Religion)
    Newton Country Day School of Sacred Heart, Newton, MA
    Nominated by Katharine Beal ‘20

2016

  • David J. Epstein (Band Director)
    Classical Magnet School, Hartford, CT
    Nominated by Zachary N. Sayah ‘18

2015

  • Katerina Toulatos (Spanish)
    Millennium High School, New York, NY
    Nominated by Lai Wa Wong `17

2014

  • Christian N. Talbot (English, Art History)
    Regis High School – New York, NY
    Nominated by Jakub R. Kaczmarzyk ‘16

2013

  • James L. Iacketta (music and band)
    Stillwater High School – Stillwater, NY
    Nominated by Samantha M. Griffiths '15

2012

  • Samuel Salamone (Science)
    Little Falls High School – Little Falls, NY
    Nominated by Richard Harris '14

2011

  • Shelly Stearns (history)
    Flagstaff High School – Flagstaff, AZ
    Nominated by Keilah A. Creedon '14

2010

  • Elizabeth M. Bossong (Spanish)
    Vestal Senior High School – Vestal, NY
    Nominated by Misty Shah '12

2009

  • Daniel Frio (history)
    Wayland High School – Wayland, MA
    Nominated by Priscilla Wright '12

2008

  • Mark C. Litton (English)
    Miramonte High School – Orinda, CA
    Nominated by Than-Mai Bui-Duy '11

2007

  • Laurence P. Brown (American history, public policy & criminal justice)
    Scarsdale High School – Scarsdale, NY
    Nominated by William Friedman '10

2006

  • Heidi Ledet
    Spackenkill High School – Poughkeepsie, NY
    Pace High School – New York, NY
    Nominated by Rebecca Marrone '08

2005

  • No award

2004

  • No award

2003

  • Herbert Taylor
    Hamburg High School – Hamburg, NY
    Nominated by Heather Lockrow '05

2002

  • David Magnussen
    Cohasset High School – Cohasset, MA
    Nominated by Sarah Kidder '05

2001

  • Lakshmi Rao
    Brighton High School – Rochester, NY
    Nominated by Rosabeth Kriegler '03

2000

  • William G. Clarke
    Franklin D. Roosevelt High School – Brooklyn, NY
    Nominated by Diana Voskoboynik '02
  • Arthur Piancone
    Hackettstown High School – Hackettstown, NJ
    Nominated by Alexandra Lohse '03
  • Andrew Rork
    Saddle River Day School – Saddle River, NJ
    Nominated by Megann Denefrio '03
  • Ann F.G. Serow
    Kingswood-Oxford School – West Hartford, CT
    Nominated by Charles Tuthill '02

1999

  • Vincent W. Nugent
    Rhinebeck High School – Rhinebeck, NY
    Nominated by Michaela A. Cautela '02
  • William J. Oliver
    Fair Lawn High School – Fair Lawn, NJ
    Nominated by Anna Kerster '02

1998

  • Orlando R. Pandolfi
    Deerfield Academy – Deerfield, MA
    Nominated by Seth M. Carrier '00
  • Stephen Radice
    Edward R. Murrow High School – Brooklyn, NY
    Nominated by Sofia Mazo '01
  • Carol J. Yacono
    Wilson Magnet High School – Rochester, NY
    Nominated by Kamasha I. Hendrickson '00

1997

  • Preston Hayes
    Glenbrook South High School – Glenview, IL
    Nominated by Christine Rho '00
  • Penelope Reed
    Lawrenceville School – Lawrenceville, NJ
    Nominated by Stephen Eichfeld '00
  • Roger H. Richardson
    Friends Academy – Locust Valley, NY
    Nominated by Sameer Sayeed '00

1996

  • Rita Livingston –
    Casper, WY
    Nominated by Graham Bryce '98
  • Michael Zulauf
    Pittsfield, NH
    Nominated by Catherine Bosiak '98

1995

  • Joseph J. Burke (Physics)
    Massena Central High School – Massena, NY
    Nominated by Carol E. Case '97
  • Edward Gagnon (History)
    Bishop Feehan High School – Attleboro, MA
    Nominated by Katherine J. Goldman '97

1994

  • Sheri Willems
    Brandywine High School – Niles, MI
    Nominated by Jason W. Lietz '94

1993

  • Charlotte Huey
    Springfield Gardens High School – Springfield Gardens, NY
    Nominated by Evans Legros '93

1992

  • Carol D'Angelo
    Scarsdale High School – Scarsdale, NY
  • Ion Theodore
    Horace Mann School – Bronx, NY
  • Margaret Ruckman
    Fredonia High School – Fredonia, NY

1991

  • Sister Justina Daley
    Notre Dame Academy – Worcester, MA
  • Arthur Resnick
    Heathcote School – Scarsdale, NY
  • Sheila Spalter
    Abraham Lincoln High School – Brooklyn, NY