Prize Day winners 2016

Students were honored for achievement in academics, research, service and governance.
Nott Memorial
Logo

Prize Day winners 2016


  • Prize Day was held on Saturday in Memorial Chapel, followed by a reception on the Reamer Campus Center patio.  Students were honored for achievement in academics, research, service and governance.Prize Day was held on Saturday in Memorial Chapel, followed by a reception on the Reamer Campus Center patio. Students were honored for achievement in academics, research, service and governance.
  • President Stephen C. Ainlay with Kaitlyn Suarez, winner of the Josephine Daggett Prize presented to the senior for conduct and character President Stephen C. Ainlay with Kaitlyn Suarez, winner of the Josephine Daggett Prize presented to the senior for conduct and character
  • President Stephen C. Ainlay with Ilan Levine, winner of the Frank Bailey (1885) Prize, presented to the senior who has rendered the greatest service to the College in any field.President Stephen C. Ainlay with Ilan Levine, winner of the Frank Bailey (1885) Prize, presented to the senior who has rendered the greatest service to the College in any field.

Prize Day was held on Saturday, May 7, in Memorial Chapel, followed by a reception on the Reamer Campus Center patio.

Students were honored for achievement in academics, research, service and governance.

Among the top awards given were the Josephine Daggett Prize to the senior for conduct and character (Kaitlyn Suarez) and the Frank Bailey (1885) Prize, to the senior who has rendered the greatest service to the College in any field (Ilan Levine).

To read the citation presented to Suarez by President Stephen C. Ainlay, click here.

To read the citation presented to Levine, click here.

The complete list of winners:

Academic Awards

Ronald K. Amiraian (1980) Memorial Prize – To a student of modern languages who has performed with distinction on a Union term abroad.
Julia Brooks

Andrew W. Archibald (1872) Prize – To the senior earning a Bachelor of Arts degree with the highest scholastic standing.
Joshua Tryon

Arnold I. Bittleman Memorial Prize – To a student who has studied drawing in the Visual Arts Department and whose work is outstanding.
Yuki Shimano

Fletcher (1947) and Grace Blanchard Memorial Prize in Bioengineering – To a senior who has excelled in bioengineering.
Theodor Di Pauli von Treuheim

William H. Bloom, M.D. (1945) and Jonathan R. Bloom (1988) Poetry Prize – For the best poem or series of poems by an undergraduate.
Kate Kozain, Cara Peterhansel

David Brind (1982) Memorial Prize in English – To one or more outstanding senior students in English.
Kylie Gorski, Dorothy Hazan, Avery Novitch, Cara Peterhansel

George H. Catlin (1867) Prize – To a graduating senior in liberal arts with the highest scholastic record and deemed most promising for graduate study and for eventual service in college teaching.
Joshua Tryon

Joseph D. Doty Prize – To the junior or senior who, in the judgment of the Department of History, has done work of outstanding merit.
Brian Teitelbaum

Samuel S. Feuer (1925) Prize – To the senior premedical student with primary interest in dentistry and who has maintained the highest scholastic average over four years.
Cara Slugaski

Frankel Prize – For outstanding achievement in a religion course.
Jose-Ann McLennon

Robert M. Fuller (1863) Sophomore Prize – To the sophomore who demonstrates outstanding work, ability, and promise in chemistry.
Tuan Pham

Robert M. Fuller (1863) Senior Prize – To the senior who demonstrates outstanding work, ability, and promise in chemistry.
Aude Bechu

Bruce M. Garber (1971) Prize – To the student who best exemplifies the qualities of personal integrity and humane concern for the future practice of medicine or dentistry.
Kathryn Kurchena

General Electric Edison Mechanical Engineering Book Prize – To a sophomore majoring in mechanical engineering who has demonstrated exceptional leadership qualities.
Elizabeth Donlon

General Electric Edison Mechanical Engineering Leadership Prize – To a senior majoring in mechanical engineering who has demonstrated exceptional leadership qualities.
Marian Chee

General Electric Energy Steinmetz Award – To a senior in mechanical engineering who completes the best senior project.
Jesse Coull, Zibusiso Dhlamini

Geology Faculty Prize – To a senior who contributes most to the Geology Department and social morale.
Rebecca Babiak, Colby Howland

Lisa S. Gerhan (1994) Memorial Award – For academic excellence, a commitment to the field of psychology, and the potential for future contributions to the field.
Adrianna Ratajska

Ashraf M. Ghaly Geo Research Prize – To the senior who completes the best research study and reports original results in any geo field (geotechnical, geoenvironmental, geoengineering, geoscience, or geospatial).
Miles Ingraham, Michael Pratt

Celia Glaubach Prize – To the student who has demonstrated outstanding scholarship in the area of religious studies.
Michael Warrener

Shankar Gokhale Prize – To the senior in engineering, preferably in the five-year program with the second major in economics, judged to have the greatest potential for community service in the area of mathematical approaches to economic problems.
Hatim Aitirhli

Goodnow Neuroscience Endowed Prize – Awarded annually to the graduating neuroscience student who shows the most promise for success in graduate school and beyond.
Jakub Kaczmarzyk

Harry Guttman Endowed Prize – To an outstanding student of classics.
Colleen Lovely

John S. Hadala (1928) Endowed Book Prize – To a senior majoring in mechanical engineering on the basis of academic, personal, and social achievement.
John Costa

Hans Hainebach Memorial Prize in German Literature – To a sophomore or junior who has demonstrated particular promise as a student of German literature.
Bretta Beer, Ethan Watson

Hans Hainebach Memorial Prize in Judaica – To a student who has offered the best performance in the field of Judaica.
Julia Lund

Edward Everett Hale, Jr. Prize – For the best essay written by a sophomore or junior.
Gianluca Avanzato

Oswald Heck (1924) - Irwin Steingut Prize – To the student who has consistently done the best work in political science.
Joshua Tryon

Victor Herbert Prize – To the student who shows the most promise of making a contribution to American music.
Max Caplan

Kurt W. Hillig (1975) Biochemistry Prize – To the senior who demonstrates outstanding work, ability and promise in biochemistry.
Adam Lewis

Julian B. Hoffman, M.D. Memorial Award – To the student, preferably premedical, for distinguished interest, devotion, and contribution to the arts or intellectual climate at Union College.
Jakub Kaczmarzyk

Charles B. Hurd Prize – To an outstanding student pursuing coursework in physical chemistry.
Yixin Hu

Albert C. Ingham (1847) Prize – To the student in social sciences judged to have done the most outstanding piece of scholarly work.
Vinita Kusupati

Ingvar V. Ingvarsson Prize – To a senior in electrical engineering chosen for high scholarship.
Arsal Habib

John Iwanik Prize – To an outstanding Russian language student.
Lauren Woods

William B. Jaffe (1926) Art Award – For exceptional achievement by an art major, marked by excellence in the study of art history, independent scholarship, and interest in the work of the department.
Kyra DeTone

The John H. Jenkins Award – Awarded for the best bibliography or bibliographical work published during the year, or for a bibliographical research project of significance while in process of preparation.
Alexandria Gesing

Thomas J. Judson (1966) Memorial Book Prize – To a sophomore who has shown academic excellence as well as sincere interest in the study of modern languages.
Gianluca Avanzato

David S. Kaplan (1982) Memorial Prize – To a student applying for a term abroad, with preference to a major in political science.
Kenneth White

Warner King (1906) Prize – To the senior in Engineering who has contributed most to the traditions and ideals of the College.
Jonathan Martin

Ethel Kirchenbaum Memorial Prize – To the senior who possesses the best potential for furthering the ideals of the engineering profession.
Theodor Di Pauli von Treuheim

Harold A. Larrabee Prize – To the student who has done the best work in philosophy during the year.
Andrew Forte

William E. Lasnik (1968) Prize – To a junior or senior premedical student on the basis of scholarship and character.
Sebastien Gingras

Anthony C. LaVecchia (1998) Memorial Award – To a student who demonstrates a keen interest and passion in journalism, especially with a focus in political journalism.
Erin Wade

Stephen F. Leo, M.D. (1884) Prize – To the student on scholarship who attained the highest grades in the graduating class and who has been accepted into medical school.
Stanley Soroka

Alice P. and Donald C. Loughry (1952) Prize in Computer Engineering – To the student completing the best senior project in computer engineering.
Adam Johnson

Alice P. and Donald C. Loughry (1952) Prize in Computer Science – To the student completing the best senior project in computer science.
Eric Rose

Alice P. and Donald C. Loughry (1952) Prize in Electrical Engineering – To the student completing the best senior project in electrical engineering.
Stephen Hoeprich

Edith Emilee MacCoy Prize – To the student who excels in botany.
Olivia Williamson

John Lewis March Prize – To a senior who has shown increased interest and ability in psychology during the final two years of college.
Janine Cerutti

Minerva Prize – To a female student whose work best combines the scholarly study of women or gender with activities that enhance the life of women on campus.
Kyra DeTone

Lewis Henry Morgan (1840) Prize – To the anthropology major who produces the best senior thesis.
Vinita Kusupati

R. E. Morgan Memorial Award – To a senior in computer engineering chosen for high scholarship.
Hien Nguyen

Harold and Ellen Nagorsky Memorial Prize – Awarded to a junior premedical student who contributes the most to the Union College community through extracurricular activities.
Audrey Hunt

Alvin F. Nitchman (1924) Prize – To the most promising senior who plans to attend law school, with special consideration given to seniors planning to attend Albany Law School, Mr. Nitchman’s alma mater.
Ryan Whelpley

Ronald M. Obenzinger (1961) Prize – To a premedical student who is selected for high academic merit and personal worthiness.
Kayleigh Corrado

Robert G. O'Neale (1878) Prize – To the senior with the highest standing in classics.
Max Caplan

Hans Pasch Memorial Prize – Awarded for the best essay written about the Holocaust.
Ilan Levine

Elias Peissner Prize – To an economics major who has done work of outstanding merit.
Pierre Castro

President's Commission on the Status of Women Senior Scholarly Activity Award – To a senior who displays outstanding scholarly activity in her field.
Miaoqing Jia

President's Commission on the Status of Women Senior Thesis Prize – To a senior whose senior thesis makes the greatest contribution to scholarship on women.
Emily Myers

Daniel F. Pullman Classical Prize – To a senior of high scholastic standing in humanities.
Max Caplan

Daniel F. Pullman Engineering Prize – To a senior of high scholastic standing in engineering.
Theodor Di Pauli von Treuheim

Rennes Lecteur/Lectrice Prize – To a senior planning to serve as a lecturer or lectrice pursuant to Union College’s teacher exchange program in Rennes, France.
Mary Pope

Martin Terry Resch Prize – To the senior who shows the greatest promise for advanced study in pure or applied mathematics.
Miaoqing Jia, Tristan Johnson

Mrs. Edwin L. Rich Prize – To a student majoring in English who has demonstrated outstanding scholarship.
Emily Bistrong

Charles Alexander Richmond Prize in Music – To a student who demonstrates excellence in music.
Max Caplan

Charles Alexander Richmond Prize in Fine Arts – To a student who demonstrates excellence in fine arts or art history.
Zachary Restifo

Mark Rosenthal (1976) Memorial Prize – To a senior involved in community activities who is planning to attend medical school.
Kathryn Kurchena

Rotary Foundation Endowed Prize for International Study – To the senior who shows the greatest promise and interest in an area of international relations, with preference to a student from Schenectady County.
Sydney Paluch

Robert L. Royal (1938) Award – To a student on scholarship who has been accepted into Albany Medical College.
Mackenzie LaPorte

Mortimore F. Sayre Prize – To the senior with the best potential for furthering the ideals of the mechanical engineering profession.
Dima Yankova

Daniel Shocket (1972) Memorial Award – To a student majoring in English with a strong interest in creative writing.
Dorothy Hazan, Cara Peterhansel, Elora Weil

Aime Simon (1991) Term Abroad Prize – To students of high academic standing and promise with strong interests in French studies, participating in a term abroad program in a French-speaking country.
William Garner

Edward S.C. Smith Geology Prize – To a senior majoring in geology who demonstrates high professional potential.
Rebecca Babiak, Olivia Thurston

Freling H. Smith (1865) Prize – To the history major with the best senior thesis.
Ilan Levine

Dr. Reuben Sorkin (1933) Award for Proficiency in Premedical Studies – To a senior demonstrating proficiency in undergraduate studies with an outstanding aptitude for continuing work leading to a degree in medicine.
Theodor Di Pauli von Treuheim

Ralph W. Stearns (1907) Prize – To an outstanding student in electrical or computer engineering.
Htoo Wai Htet, James Triola

Milton Hymes Sternfeld (1916) Prize – For the best original essay in philosophy by a member of the senior class.
Elizabeth Murad

Roger Thayer Stone (1928) Prize – To the sociology major who produces the best senior thesis.
Maeve Williams

William W. Thomas Award in French and Francophone Studies – To a senior who has excelled in and contributed most to French and Francophone Studies on the basis of academic, personal and extracurricular achievement.
Olivia Merchen

Charles M. Tidmarch Prize – To the senior political science student who has written the best senior thesis.
Emily Myers

James Henry Turnbull (1929) Prize – To the outstanding sophomore in physics.
Tuan Pham, Jason Turner

Wessel Ten Broeck Van Orden (1839) Prize – To a first-year student excelling in English composition.
Matthew Egglin, Samantha Miller

Horatio G. Warner (1826) Prize – To a student of high personal character who has the highest scholastic standing in the Bachelor of Arts program.
Joshua Tryon

Mildred Wilder Prize – To the senior majoring in political science who has written the best piece of scholarly work on women and politics.
Maggie DeSisto

George H. Williams Prize – To a graduating senior for excellence in computer science.
Tristan Johnson, Ryan Muther

Lee and William Wrubel Memorial Prize – To a senior preparing for dentistry or medicine, based on both academic achievement and character.
Jakub Kaczmarzyk

Eugene I. Yudis (1955) Prize – To the student who has produced the best piece of prose fiction.
Kylie Gorski, Samantha Miller

Service Awards

Alan Lake Chidsey (1925) Citizenship Award – To a senior for distinctive contributions to the advancement of responsible government in student affairs.
Peter Durkin

Class of 2001 Prize – To two juniors, on the basis of academic, personal and social achievements and their contributions to Union.
Stephanie DiGiorgio, Cassandra Padilla

Joel A. Halpern (1961) Prize – To a student who has made a commitment in service to the local community.
Olivia Williamson

Albert Hill Recognition Award – To the senior who has held leadership positions and demonstrated exceptional commitment to enhancing the College community.
Ilan Levine

Roger H. Hull Community Service Award – To the senior who has rendered the greatest sustained service to the greater Schenectady community by initiating or being actively engaged in an ongoing community service project.
Kiana Miller

President's Commission on the Status of Women Community Service Award – To a student who has contributed significantly to furthering the cause of women at Union.
Kyra DeTone

Calvin G. Schmidt (1951) Prize – To the member of the junior class who has contributed most to the betterment of student life on campus.
Sharmeen Azher

J. Richard Shanebrook Prize – To a student who has contributed the most to the betterment of religious life on campus.
Nuzhat Chowdhury

Frances Travis Award – To a student who is working his or her way through college and who demonstrated unusual responsibility and self-reliance.
Shivangi Mehta

UNITAS Diversity Leadership Award – To the student who has made a significant contribution toward fostering diversity on campus.
Kiana Miller

College Distinction Awards

Josephine Daggett Prize – To a senior of the best conduct and character.
Kaitlyn Suarez

Frank Bailey (1885) Prize – To the senior who has rendered the greatest service to the College in any field.
Ilan Levine