Union's Watson winners


At ReUnion last year, the College honored all of its winners of the Watson Fellowship since the program began in 1968:

Vito Potenza ‘69
Study of East Asian Contemporary Society

Arnold Drogen ‘70
Dance and Theater in East Africa

Eugene Kokot ‘70
Regional Problems of Development in Northern Scandinavia

Steven Cole ‘71
Study of Voice and Opera

Steven David ‘72
Analysis of Chinese and Israeli Aid Programs in East Africa

William Dobishinski ‘73
Economic Cooperation The Way to Political Peace

Vincent Foster ‘73
Economic Development

Michael Vanhatten ‘73
Folk Roots of European Jazz

Charles Goodwin ‘74
Photography

Robert Cable ‘75
Child Development

Jayne Greenwald ‘75
Martial Arts and Dance

Joseph Bedell ‘76
Blue-collar Workers in Industry

Kit Singh ‘76
Research for Novel

David Hopkins ‘77
Energy Regulation

Laura Shore ‘78
Goethe's Italian Journey

J. Peter Donlon ‘79
Sociology of Amusement Parks

Peter Hooper ‘80
Communal Agriculture

Edward Horstmann ‘80
Symbol and Ritual in Coastal Villages

Michele Beaulieu ‘81
Midwifery

Tamara Wood ‘82
Cultural & Economic Factors Influencing Engineering Career Choices

Jonathan Titus ‘83
Management of National Parks and Wildlife Sanctuaries

Liesel Golden ‘85
Women in the Military

Melinda Zumski ‘86
Political Theater

Daniel Gordon ‘87
Cross-cultural Study of Baseball

Susan von Reusner ‘87
Women Textile Workers

Vincent Nicotina ‘88
Cultural Formation and Folk Music

Eddy Remy ‘88
African Dance Westernization and Tradition

Yeshaya Poyurs ‘89
Role of Religion in Revolution

Anna Allen ‘90
Comparative Study of Drug Legislation Policies

Gregory Angus ‘90
Role of Toys in Childhood Development

Shelley Szymko ‘91
Changes in the Work Ethic: Integration of Capitalist Ideas & Socialist Ideology

Katherine Rawstron ‘93
Photographing the Disabled

Elisabeth Tripp ‘93
Ancient Engineering

Jacques Etienne ‘94
Effects of Modernization on Traditional Markets

William Wolff ‘94
Writing Poetry in Eliot's Europe

Rebecca Gergely ‘95
Influence of Culture on Educational Goals

Trinh Thai ‘96
Technological and Social Aspects of Ancient Bridges

Jessica Bernstein ‘97
Female Tae Kwon Do Artists

Zane Riester ‘97
Exploring Renaissance & Baroque Churches & Train Stations

Scott Stedman ‘99
Past & Present: A Screenplay on Walter Benjamin

Anastasie Prokhorova ‘01
The Cultural Phenomenon of the "Wunderkind"

Louisa Stephens ‘01
Photographic Explorations: Pursuing the Sun

Nori Lupfer ‘03
Circuses & Stunts: Photography of Entertainment in Motion

Adam Grode ‘05
Long-Necked Lutes from Baku to Bishkek: A Musical Journey in Central Asia

Noah Eber-Schmid ‘06
The Kids Are Alright? Punk Subcultures as Community and Movement

Andrew Krauss ‘08
In the Pursuit of Speed: Evolution in Outrigger Canoeing

Frederick Franke ‘10
Out of the Kitchen and Into the Fire: Exploring Open-Fire Cooking Methods

Burleigh Morton ‘10
Large Format Cargo: Photographing the Shipping Industry

Joshua Anderson ‘13
Holistic Self-sufficiency: Exploring the Intersection of Community, Innovation, and Self

Shilpa Darivemula ‘13
Of Medicine and Mudras: Exploring Healing Through Traditional Dance Cultures

Sean Day ‘14
What Moves You: Exploring The Value of Human Motion Through Cultural Perceptions of Disabilities

Shiqing He ‘14
The Fading Color: Natural Dye Production around the Globe

Karlee Bergendorff ‘15
The Dirty Archeology of Alternative History

Warren Thompson ‘15
Flute Music Across the World: Exploring Expression, Ritual, and Healing

Htoo Wai Htet ‘16
Jugaad Innovation: Making Technological Empowerment Affordable

Riley Konsella ‘17
Stuck in Traffic: Steering Offbeat Transportation Solutions through Human Pushback