Electrical, Computer and Biomedical Engineering Department

ECBE Student Awards History

The previous ECBE award winners are listed in the drop down lists below.

  • Alice P. and Donald C. Loughry (1952) Prize in Electrical & Computer Engineering

    2020 Dale Coker, Kyle Meza, Jacob Karaul, Xavier Quinn

    2019 William Brown, Sirus Negahban, Ian Scilipoti

    2018 Mitchell Clifford, Lam Ngo, William Martin

    2017 Douglas Rosa, John Kodera, Joshua Wasserman

    2016 Adam Johnson, Eric Rose, Stephen Hoeprich

    2015 Nicholas Goodrich Jeffrey Wettstein

    2014 Nicholas Brenn Alyssa Wolejko

    2013 Zak David Smolen, Amin Meyghani, Colin Grubb

    2012 Jacob LaRocca, Calder Phillips-Griffin, Timothy Kuehn

    2011 Daniel Mendelsohn, David Knox, Nathaniel Clark

    2010 David Brown, Konstantin Avdashchenko, James F. Toy

    2009 Thomas Di Laura, Zachary Portman, Nickolas Potvin, Christopher Potts

    2008 Benjamin Bunes, Dana Cartwright, Peter Katlic

    2007 Phillip Brown, Matt Carlson

    2006 Michael W. Boyer, Robin N. Stevenson, Mark W. Weston

    2005 Eileen Lowry, Daniel Starr, Kara Chylinski, Katie Chylinski

    2004 Krishnan Shanmuganandham, Jason M. Slaunwhite, Carla Vergara, Archna Bajaj, Jeffery J. Dalton, Kurt F. Goodjohn

    2003 Justin P. Creticos, Douglas J. Lockett, Christopher Roblee, Daniel Agar, Stephen Guillermo, Michael Pinch

    2002 Jason Napodano, Bernard Rojas, Andrew Stone, Debra Carpenter, Midys Inoa, Micheal Jessup, Jonathan Jones

    2001 Matthew Abrams, Stephen McManus, Corey Allen, Corey Mathis, Jeffrey Morse

    2000 Kah Mun Low, Nikhil Sudan, David Bokor, Cregg Brown, Patrick Clas

    1999 Barry Baker, Daniel Feldman, Shaun Montana, Jennifer Trotts

    1998 Jay Balunas, Andrew Fradkin, Glen Knox, William Riley

    1997 Jonathan Comeau, Jeremy Decker, Jailan Hassib, Monica Vanderhoof

    1996 Derek Durivage, Thomas Martinez, Marvin Tu, Jason Temple

    1995 Bruce Brackett, David Castellano, Jeffrey Cieszynski, Breton Saunders

    1994 Mario R. Capece, James R. Fink, Richard C. Lovejoy, Jennifer L. Voerman

    1993 Scott T. Hirni, Joseph M. Marocco, Ari M. Rosenfeld, Joseph E. Zimmerman

    1992 Charles R Calkins, James Hedrick, Danielle M Mathews, James D. Teresco

  • Ingvar V. Ingvarsson Prize in Electrical Engineering

    2020 Natalia Pezzucco

    2019 Andrea Huey

    2018 Bianca Mielke

    2017 David Fishman

    2016 Arsal Habib

    2015 Catherine Kennedy

    2014 Pauline Ochieng

    2013 Nathan Haines

    2011 Aung Soe

    2010 Eric Truslow

    2009 Katleen Rucci

    2008 Benjamin Bunes

    2007 Daniel Fishman

    2006 Michael Beatty

    2005 Kara Chylinski

    2004 Archa Bajaj

    2003 Christopher Roblee

    2002 Vikramjit Sangha

    2001 Mark Ando

  • R. E. Morgan Memorial Award in Computer Engineering

    2020 Claire Williamson

    2019 Anthony Xu

    2018 Lam Ngo

    2017 Catherine Kanama

    2016 Hien Nguyen

    2015 Mark Khazanov

    2011 Camila Dorin

    2010 David Brown

    2009 Nickolas Potvin

    2008 Greg Mahlum

    2006 Chritopher Ercoli

    2005 Krishnan Shanmuganandham

    2004 Carla Vergara

    2003 Peter Chan

    2002 Yvonne Turchetti

    2001 Mahir Aydin

    2000 Kah Mun Low

  • Fletcher (1947) and Grace Blanchard Memorial Prize in Biomedical Engineering

    2020 Jillian Yeager

    2019 Jack Beatty

    2018 Lianna Gangi

    2017 Sang Won Choi

    2016 Thedor Di Pauli von Treuheim

    2015 Megan Mancuso

    2014 Sean Day

    2013 Kyra Burnett

  • Ralph W. Stearns (1907) Prize in Electrical & Computer Engineering

    2020 Caitlin McMahon

    2019 Lisa Gu

    2018 Michael Geiger

    2017 Yucan Liu

    2016 James Triola

    2015 Carson Miller

    2014 Steven Stangle

    2013 Betsy Schwartz

    2012 Adam Burns, Matthew Manning

    2011 Calder Phillips-Grafflin

    2010 Omar Hassib

    2009 Demarcus Hamm, Eric Truslow

    2008 Thomas DiLaura, Kathleen Rucci